naver-site-verification: naverb98212e3bb195d4bf0d2b9c203ffc0aa.html
top of page
Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen

Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen

Mayor of Eskişehir , Türkiye

Eskişehir Belediye Başkanı, Türkiye

EN

TR

1936 yılında Eskişehir’de dünyaya geldi. 1962 yılında Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nin ilk mezunları arasında yer aldı. Öğrencilik yıllarında çeşitli gazetelerde muhabirlik, yazarlık, karikatüristlik ve yazı işleri müdürlüğü yaptı. Öğrenci arkadaşları ile birlikte kan bankasına kan satarak elde edilen sermaye ile Oda Tiyatrosunun ve onu takiben Belediye Tiyatrosu’nun kuruluşunu sağladı. Mezuniyetini takiben aynı yıl Akademinin Maliye Kürsüsü’ne asistan oldu.

1966 yılında Doktor, 1968 yılında Doçent oldu. Aynı yıl Akademi Başkan Yardımcılığı’na getirilen Büyükerşen, 1973 yılında Profesörlüğe yükseltildi. 1976 yılında Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Başkanlığı’na seçildi. Başkanlık süresinin bitimi olan 1980 yılında yapılan seçimlerle yeniden Akademi Başkanlığı’na getirildi.

Radyo ve Televizyonun hayat boyu eğitim ve kültür hayatında kullanılmasına yönelik yaptığı çalışmalarla Ankara’daki TRT yayınlarının İstanbul’dan sonra ikinci şehir olarak Eskişehir’den izlenmesi için önce Akademi’de TV verici istasyonu ile siyah-beyaz eğitim stüdyolarını, daha sonra da Türkiye’de ilk renkli TV stüdyosunu Eskişehir’de kurdu.

1971’de İletişim Teknolojisinin eğitimde kullanılmasına ve uzaktan yüksek öğretim ile buna ilişkin yöntemlerin Açıköğretim Modeli şeklinde, Türk Eğitim sisteminde yer almasına ilişkin olarak başlattığı çalışmalar ve 1973 yılında eğitimin yaygınlaştırılması amacıyla hazırladığı “Türkiye İçin Açıköğretim Modeli” projesi, 1981 yılında, “Yeni Yüksek Öğretim Kanunu” ile Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi olarak ülke çapında ve Batı Avrupa’nın 6 ülkesi ile Kuzey Kıbrıs’taki Türkler için uygulamaya konuldu.

1982 yılında kurulan Anadolu Üniversitesi’ne, Cumhurbaşkanı tarafından Kurucu Rektör olarak atanan Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, döneminin bitiminde, 1987 yılında, Cumhurbaşkanı tarafından ikinci kez rektörlüğe atandı. Bu görevinin yanı sıra, “Radyo ve Televizyon Yüksek Kurulu”nun da iki dönem daha başkanlığını yaptı. 1993 yılında Yüksek Kurul yerine RTÜK Kanunu’nun çıkarılması ile görevinden ayrıldı.

1992 yılında yapılan rektörlük seçiminde adaylar arasında en yüksek oyu alması sonucu tekrar Cumhurbaşkanı tarafından rektörlüğe atanan Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in bu görevi, YÖK Kanununa ilave edilen “iki dönemden fazla rektörlük yapılamaz” hükmü nedeniyle sona erdirildi.

Akademi Başkanlığı ile kurucu rektörlüğü sırasında, aralarında Sivil Havacılık ve Uzay Fakültesi, İletişim Bilimleri Fakültesi, Engelliler Entegre Yüksek Okulu, Seramik Mühendisliği, Sinema Televizyon Yüksek Okulu, Müzik ve Drama Okulu, Çizgi Film, Endüstriyel Dizayn Eğitimi gibi Türkiye’de birer ilk olan eğitim kurumları ile tıbbi bitkilerden ilaç hammaddesi üretim laboratuvarları olan ondan fazla eğitim öğretim ve bilimsel araştırma kurumlarını kurmuştur. Çeşitli eğitim, araştırma ve yayın kurumlarının kuruluşunu sağlayan Büyükerşen, Anadolu Üniversitesi’ni, bünyesinden 3 yeni üniversite daha çıkacak kadar büyüttü. Çeşitli kitap ve makaleleri olan ve 1993 yılından sonra Anadolu Üniversitesi Uzaktan Öğretim Anabilim Dalı Başkanlığı’nın yanı sıra İletişim Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü görevinde de bulunan BÜYÜKERŞEN, kurucuları arasında yer aldığı “Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı”nın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı da yapmıştır. Bütün Türkiye’de “Çağdaş Halkevleri ve Köy Enstitüleri Modeli” diye nitelendirilen “Eğitim Parkları” ve “Semt Eğitim Birimleri”nin kuruluş çalışmalarını sürdürmüştür.

18 Nisan 1999 yerel seçimlerinde, oyların %44’ünü alarak, DSP listesinden Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilen Büyükerşen, aynı zamanda Avrupa Komisyonu Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Türk Delegasyonu Başkanlığı’na getirildi ve 2004 yılına kadar bu görevini sürdürdü.

Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen 29 Mart 2004 seçimlerinde oyların % 45’ini alarak ikinci kez ve 24 Mart 2009 yerel seçimlerinde de oyların %52’sini alarak üçüncü kez Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilmiştir. Yılmaz Büyükerşen, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde %45,3 oy oranıyla dördüncü kez; 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde de %53 oy alarak beşinci kez Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiştir.

Bugün, pek çoğu, Türkiye’nin diğer kentlerine örnek proje olarak gösterilen, çok büyük ölçekli projeler hazırlamış, projeler için gerekli finansmanı sağlamış ve hayata geçirmiştir.

Kendisine İngiltere, Fransa, Avusturya ve İtalya’dan verilen devlet nişanlarına sahip olan Yılmaz Büyükerşen, diğer çeşitli üniversiteler tarafından verilmiş onursal doktora unvanlarının da sahibidir.

Son olarak bu yıl eğitim ve şehircilik alanında Türkiye’ye yaptığı hizmetler nedeniyle akademisyenlerden oluşan Seçiciler Kurulu “2018 Yılı Vehbi Koç Ödülü”ne Yılmaz Büyükerşen’i layık görmüş ve ödül İstanbul’da yapılan geleneksel törenle verilmiştir.

Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in Eskişehir’de yaşama geçirdiği projeler arasında kent içi ulaşımda raylı sistemin kurulması, Porsuk Çayı’nın çevre düzenlemeleriyle birlikte temizlenmesi, üzerindeki taşıt ve yaya köprülerinin yenilenmesi, şehrin birçok bölgesinde yüzlerce dönüme yayılan dev bölge parklarının yapılması, Senfoni Orkestrası, Şehir Tiyatroları gibi sanat kurumlarının kurulması, yeni kültür sanat ve kongre merkezlerinin hizmete açılması, tarihi yapılara yönelik koruma ve yaşatma projelerinin hazırlanıp yaşama geçirilmesi, şehrin yeni arıtma tesisleri ile birlikte, çöpten elektrik üretim tesisleri, iki su barajı, altyapı eksiklerinin tamamlanması, Su Altı Dünyası, Bilim Deney Merkezi, Uzay Evi, Masal Şatosu, Hayvanat Bahçesi, Gençlik Eğitim Merkezleri gibi birçok yatırımın hizmete açılması, ”Her Ev Bir Atölye” projesi gibi, kadınları beceri ve meslek sahibi yapan projeleri de hayata geçirdi. Aralarında Türkiye’de tek olan “Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi”nin de bulunduğu Müzeler Bölgesi’nde Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü’nün hareketli ve sesli android heykellerinin yer aldığı Canlı Tarih Sahnesi’nin kurulması gibi projeler de yer almaktadır.

Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, evli, iki çocuk ve iki torun sahibidir.

bottom of page